Țara Galilor ne-a scăpat de chinul de a mai urmări Irlanda de Nord la Euro!

euro Galezii lui Bale și Ramsey au trecut de Irlanda de Nord și sunt calificați în sferturile de finală la Euro. A fost 1-0 grație autogolului lui McAuley, din minutul 75, dar fotbalul ăsta mai face, din când în când, dreptate.

O echipă absolut chinuitor de urmărit, mai ales când încearcă să atace, Irlanda de Nord, a fost trimisă acasă de unul de-al lor, pentru că nu și-a propus niciodată să bată Țara Galilor în 90 de minute, ci doar să se agațe de ideea că ajunge la lovituri de la 11 metri. Așa că autogolul ăsta a făcut dreptate, măcar la Euro neavând ce căuta formații de genul ăsta.

Normal, cu o echipă de genul acesta în față, nici Țara Galilor nu a făcut un meci frumos, partida fiind, probabil, cea mai urâtă din cele opt programate în prima fază eliminatorie.

Țara Galilor va juca în sferturi cu Belgia, cel mai probabil, fiind greu de presupus, aproape inimaginabil, că Ungaria are forța să elimine o echipă precum cea a dracilor roșii!