Simona Halep a trecut și de Pennetta și e în sferturi la Miami!

halep Primul set al optimei de finală pe care Simona a disputat-o contra italiencei Flavia Pennetta a avut istoric doar până la 3-2, atunci când Simona s-a detașat decisiv la 5-2. A fost 6-3 și lucrurile erau pe traiectul normal.

În setul al doilea, Pennetta a profitat de serviciul foarte slab al Simonei și a dus scorul la 5-2 pentru ea. Dar nu a putut mai mult! Pentru că Halep și-a revenit încă o dată la timp și a luat meciul pe cont propriu, arătând un tenis de cea mai bună calitate și câștigând setul cu 7-5.

Victoria Simonei din această dimineață a calificat-o în sferturile de finală ale turneului de la Miami și, totodată, a extins seria succeselor consecutive la 14, ceea ce spune multe despre forma româncei în acest an.

Totodată, Simona a bifat cu această ocazie și primul success contra Flaviei, italianca având, până la acest joc un head to head favorabil, 3-0, cu mențiunea că toate aceste succese le obținuse în perioada în care Halep nu ”explodase” în WTA.