Sferturile din Copa Libertadores, fără River Plate și Corinthians!

libertadores Boca Juniors – Nacional Montevideo, Independiente del Valle – UNAM Pumas, Sao Paulo – Atletico Mineiro și Rosario Central – Atletico Nacional de Medellin sunt sferturile de finală ale Copei Libertadores.

Meciurile din optimi au fost dramatice, în majoritatea lor, performerele rundei fiind Independiente del Valle, din Ecuador, și Nacional Montevideo.

Ecuadorienii au eliminat-o pe River Plate după ce au câștigat cu 2-0 acasă și au cedat la limită, 0-1, la Buenos Aires. Uruguayenii de la Nacional au eliminat campioana Braziliei, Corinthians, după ce au remizat de două ori, 1-1- acasă și 2-2 pe terenul brazilienilor.

De remarcat că în sferturile de finală se vor înfrunta singurele formații braziliene rămase în cursă pentru câștigarea trofeului, dar și faptul că Atletico Nacional de Medellin a primit în această fază a competiției singurele goluri în cele opt meciuri disputate, în victoria 4-2 cu Atletico Huracan, din Argentina.