Rușinea rușinilor: Petrolul – Botoșani 0-4!

botosani Petrolul – FC Botoșani era meciul în care o echipă pe val, Petrolul, dădea peste una demolată, FC Botoșani, care luase 6 goluri în etapa precedentă. Și o victorie a oaspeților părea o surpriză, darămite o victorie la scor.

După marea șansă ratată de Paolucci, în urma unui dribling de senzație al lui Zoubir, Petrolul a intrat în zodia erorilor imense în defensivă. Gavrilă a respins greșit după un corner și Cabrera a punctat pentru 0-1, David a fost depășit clar la golul marcat de Fulop, în minutul 38, pentru ca Benga să gafeze după doar un minut, la golul lui Ivanovici. 0-3 la pauză și totul era jucat, singurul lucru de apărat pentru petroliști fiind proporția scorului. Botoșaniul a marcat și golul 4 după un șut deviat, și asta a fost totul!

Mai bine se juca în beznă, decât să vină o echipă ca Botoșaniul să îți dea 4 pe Ilie Oană! Aici nu e vorba despre retrogradare, care nu acum s-a jucat, ci despre faptul că ai dat șansa unei echipe obscure să îți stingă lumina!

Una e să retrogradezi cu demnitate și alta să o faci lamentabil, ”căci nu-i totuna leu să mori, ori câne-nlănțuit!”