Roland Garros: Williams merge mai departe, dar Azarenka are multe să-și reproșeze după un astfel de meci!

serena Favorita numărul 1 a turneului de la Paris, Serena Williams, a avut parte de un meci intens cu Victoria Azarenka. Primul set a fost echilibrat doar în startul său, când Williams a revenit de la 0-2 și a egalat, dar Azarenka a jucat apoi ca un metronom și a câștigat setul cu 6-3.

În startul setului secund, Azarenka a continuat să fie foarte agresivă la retur, a executat perfect loviturile lungi, care au incomodat-o vizibil pe Serena, iar scorul a fost doar o consecință a jocului. A fost 3-1 pentru Azarenka, rapid, și , apoi, 4-2, dar Williams nu a cedat, a preluat inițiativa și a câștiat 4 game-uri consecutiv și implicit setul, cu 6-4.

Povestea a continuat în decisiv. Azarenka a început tare, a făcut 2-0 în doar 5 minute, pentru ca, apoi, să cedeze inițiativa. Williams a zis ”mersi” și a trecut la conducerea meciului, impunându-se cu 6-2. A fost unul dintre cele mai intense meciuri disputate anul acesta la în proba de simplu feminin!