Astra – Viitorul 2-2, dar giugiuvenii au avut cel puțin un penalty neacordat!

astra.viitorul Astra și Viitorul au remizat, 2-2, într-un meci în care Budescu și Cernat au fost cei mai importanți oameni. Budescu a centrat perfect pentru Găman, care a deschis scorul, Cernat egalând, însă, până la pauză, cu un voleu de efect, mingea fiind deviată de Geraldo.

În partea secundă, Budescu a marcat dintr-o lovitură liberă din lateral stânga, pentru ca în minutul 92 același Cernat să stabilească scorul final, marcând cu o lovitură de cap! Culmea, piticul Cernat se afla între ”uriașii” Geraldo și Găman.

Oricum, Aastra a avut două lovituri de la 11 metri neacordate, una în finalul primei reprize, la Junior Morais, a doua în finalul meciului, la Dandea. Dacă la ultima dintre ele este loc de interpretări, prima a fost incontestabilă. Nu s-a acordat niciuna, Viitorul fiind privilegiată clar de arbitraje, din acest punct de vedere.